Zabytki sakralne

Zabytki sakralne

11.05.2019
print
  • Kościół parafialny św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Dziećmorowicach – wzmiankowany w 1372 r. Obecną postać zawdzięcza przebudowie w latach 1827-1829. Budowany z kamienia, jednonawowy, z wydzielonym prezbiterium. We wnętrzu zachowała się kamienna chrzcielnica z końca XVI w., renesansowa ambona i barokowy ołtarz główny.

 

  • Kościół parafialny św. Barbary w Walimiu – zbudowano w 1548r. Wygląd klasycystyczny obiekt zawdzięcza przebudowie w latach 1803-1804. W ścianach bocznych wstawiono trzy wysokie półkoliście zamknięte okna. W portalu głównym z 1777r. znajduje się archiwolta. Prezbiterium dobudowano w 1911r.

 

  • Kościół św. Jadwigi w Walimiu – powstał w latach 1748-1751, jako świątynia ewangelicka, zastępując drewniany dom modlitwy z 1741r. Wybudowano go na     gruncie ofiarowanym w 1748 r. przez wdowę Kramer. Kościół został opuszczony po  wysiedleniu Niemców w 1946r., a w latach 1959-1964 poddano go restauracji, z  przeznaczeniem dla parafii katolickiej. Skromna, budowla o cechach barokowo- klasycystycznych, z kwadratową wieżą, którą nakrywa hełm. Zachowały się  dwukondygnacyjne empory oraz trzy piaskowcowe epitafia inskrypcyjne von  Zedlitzów, z przełomu XVII i XVIII w. w kruchcie.

 

  • Kościół św. Anny w Olszyńcu z XVI wieku – to późnorenesansowy obiekt.  Początkowo ewangelicki, obecnie katolicki. Restaurowany był w 1926 roku. Kościół   ma drewniany strop kasetonowy. Na obronny charakter obiektu wskazuje jego  położenie, na wzniesieniu, oraz otoczenie murem i otworami strzelniczymi na strychu.

 

  • Kościół p. w. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy z ok. 1600r. jest budowlą kamienną o cechach późnogotyckich. Wewnątrz znajduje się późnogotycki tryptyk: Madonna z Dzieciątkiem, św. Wawrzyniec i św. Mikołaj, z 1629r. W kościele zachowały się renesansowe portale. Zabytek w dniu dzisiejszym nadal spełnia swą funkcję, służąc mieszkańcom wsi. Na zewnątrz znajduje się jeden z krzyży pokutnych oraz lipy – pomniki przyrody. W kościele pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy, w trakcie wykonywania badań stratygraficznych  odkryte zostały malowidła ścienne z końca XV w./początku XVI w. Malowidła przedstawiają sceny z życia świętych i wykonane są w technice fresku. Obecnie, po wcześniejszym ustaleniu z biurem Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, kościół można zwiedzać.

 

  • Kościół filialny św. Anny  w Michałkowej – wzniesiony w końcu  XVII wieku, przebudowany w XIX wieku i remontowany w 1958r. Kościół kamienny, jednonawowy,  z wydzielonym prostokątnym prezbiterium i wieżą od zachodu. Wnętrze urzeka skromnym wyposażeniem barokowym.

 

  • Kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Glinnie – wzniesiony w latach 1827-1830. Powstał w miejscu świątyni zbudowanej ok. 1385 roku. Wnętrze urzeka interesującą figurą Piety i amboną z postaciami ewangelistów.

 

  • Kościół pod wezwaniem Maksymiliana Kolbe w Rzeczce – wzniesiony w 1796 r. To świątynia jednonawowa posiadająca półkoliście zakończone prezbiterium oraz niską wieżę. W kościele tym znajdują się gęsto rozmieszczone okna.

 

  • Kościół parafialny Podwyższenia  Krzyża Świętego  w Zagórzu Śląskim –
    wzmiankowany w 1376 roku, w obecnej formie wzniesiony około 1500 roku,  przebudowany w XIX wieku. Murowany, bez wieży. W  środku na uwagę zasługują gotyckie portale kamienne i rzeźby oraz późnorenesansowy ołtarz i ambona.
print