Zagórze Śląskie – stolicą turystyki Gminy Walim!
W dolinie rzeki Bystrzycy, pomiędzy Górami Sowimi i Górami Czarnymi, w pięknej łańcuchowej zabudowie, rozpościera się Zagórze Śląskie. Wieś, wchodząca w skład Gminy Walim, ma długą historię Powstała jako osada związana z zamkiem Grodno i nosiła tę samą nazwę co warownia –Kiensberg, stąd trudno określić, czy dokumenty odnoszą się do miejscowości czy do zamku. Wiadomo jednak, że w 1372 roku istniał folwark u podnóża zamku. Wraz ze zmianami właścicieli zamku, zmieniali się właściciele Zagórza Śląskiego. Wiek XIX, kiedy to rozbudowano zamek i udostępniono go do zwiedzania turystom, sprawił, że Zagórze Śląskie zaczęło stawać się osadą turystyczną. Na początku XX wieku, na rzeczce Bystrzycy wybudowaną ogromną tamę. Tak powstało zaporowe Jezioro Bystrzyckie , co wpłynęło na dalszy rozwój miejscowości. Zaczęły powstawać hotele, pensjonaty i restauracje. Miejscowość do dziś zachowała swój turystyczny charakter, a jej urok i malownicze położenie zachwyca zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Nie brakuje tu wspaniałych i różnorodnych atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić średniowieczny Zamek Grodno, położony w sercu rezerwatu przyrody „Góra Choina”, skąd ścieżką przyrodniczą można dojść do zabytkowej zapory spiętrzającej wody Jeziora Bystrzyckiego. Na turystów czeka również Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ze słodkowodnym akwarium, prezentującym biotop Jeziora Bystrzyckiego oraz najdłuższa w Polsce wisząca kładka wstęgowa. Podświetlenie led oraz wyposażenie kładki jest dodatkową atrakcją turystyczną.
W Zagórzu Śląskim warto zajrzeć do kościoła parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie zachowały się późnogotyckie portale kamienne i liczne rzeźby gotyckie z końca XV. Do zabytków zaliczany jest także budynek dworca kolejowego wraz z malowniczą linią kolejową nr 285 oraz wieża ciśnień.
Nie brakuje tu również tras turystycznych i rowerowych. Zagórze Śląskie to miejscowość, która każdemu oferuje mnóstwo atrakcji i aktywności.