
Poznaj miejscowości Gminy Walim
Zapraszamy do Gminy Walim, położonej w Górach Sowich. To miejsce pełne tajemnic, atrakcji turystycznych i czarownych widoków. Tu znajdziesz piękno matki natury, tu będziesz stąpać po średniowiecznych zakątkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w głąb Ziemi, aby prześledzić nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimskie, tu …, tu na pewno odpoczniesz.
A atrakcji w Gminie Walim nie brakuje. Wspaniałe Góry Sowie, średniowieczny zamek, w którym pojawia się hologramowa Biała Dama, podziemne tunele – wchodzące w skład kompleksu “Riese” wybudowanego katorżniczą pracą więźniów w czasie II wojny światowej w Górach Sowich, Jezioro Bystrzyckie z zaporą oraz najdłuższą w Polsce, wiszącą kładką o konstrukcji wstęgowej, akwarium z fauną i florą jeziora. Zapierające dech w piersiach malownicze krajobrazy, urokliwe kościoły, liczne szlaki turystyczne oraz ponad 150 km tras rowerowych, wchodzących w nowy projekt „Rowerowa 500”, stoki narciarskie – to wszystko i wiele więcej oferuje Gmina Walim.
To idealne miejsce do uprawiania całorocznej turystyki i aktywnego wypoczynku. Zapraszamy do odkrywania Gminy Walim o każdej porze roku! Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz… a bogaty wybór miejsc noclegowych i smaczna regionalna kuchnia, stanowią doskonałą bazę hotelarsko – gastronomiczną.
Rozpoczynamy cykl, w którym zachęcamy do poznania historii naszych miejscowości i atrakcji turystycznych. Dziś historia Walimia:
Walim
Położony w sercu Gór Sowich Walim, to duża wieś, rozciągającą się wzdłuż rzeki Walimki płynącej w wąskiej dolinie, której zbocza porastają lasy mieszane, głównie świerkowe i bukowe. Miejscowość zachowała układ typowej wsi łańcuchowej, jednak główna część Walimia ma charakter wybitnie miejski, przypominający o przemysłowej przeszłości…
Walim ma długą i burzliwą historię. Pierwszą wzmiankę o Walimiu znajdziemy w księdze biskupa wrocławskiego z 1305 roku, gdzie figuruje nazwa Willa Walttheri, a to oznacza, że mamy tu do czynienia z ponad 700 letnią historią. Jak podają źródła, na początku Walim rozwijał się jako wieś związana z budową Zamku Grodno. W wieku XVI staje się wsią górniczą, powstają tu kopalnie rud srebra i złota, niestety okres ten niszczy wojna, zwana trzydziestoletnią. Wiek XVII, gdy właścicielami Walimia zostaje rodzina von Zedlitzów, jest okresem wzrostu gospodarczego miejscowości. Powstają tu tkalnie i małe manufaktury, specjalizujące się w bieleniu, farbowaniu i wykańczaniu płócien. Był to początek wielowiekowej tradycji tkackiej w Walimiu, która przetrwała aż do początku lat 90. XX wieku.
Wiek XIX i XX to czas dla rozkwitu drugiej gałęzi rozwoju Walimia i Gminy Walim – turystyki. Przepiękne krajobrazy Gór Sowich stają się wymarzonym miejscem do spacerów i odpoczynku, a górski klimat pozwala na rozwinięcie sieci wyciągów narciarskich i miejsc do uprawiania sportów zimowych. Powstają liczne miejsca noclegowe oraz restauracje. W latach 1913-1914 uruchomiona zostaje atrakcyjna kolejka elektryczna z Jugowic do Walimia, licząca około 5 km, która dowozi turystów i wczasowiczów, przyjeżdżających przepiękną trasą kolejową nr 285 i z Wrocławia, Świdnicy i Wałbrzycha.
Pierwsze lata II wojny światowej, wcale nie wpłynęły na zmniejszenie ruchu turystycznego w Górach Sowich. Dopiero gdy w 1943 roku zaczynają się w Górach Sowich prace związane z budową Podziemnego Kompleksu Riese, Walim przestaje być mekką turystyczną, a staje się miejscem katorżniczej pracy i śmierci. Celem prowadzonych na dużą skalę prac górniczych i budowlanych, było wykonanie połączonego ze sobą systemu obiektów – kompleksów składających się z części podziemnej i naziemnej. Na terenie budowy utworzono przedsiębiorstwo budowlane o kryptonimie “Olbrzym” (“Resie”). Tanią siłą roboczą byli jeńcy wojenni – Włosi, Rosjanie, i przymusowi robotnicy – Polacy, Rosjanie, Francuzi, Ukraińcy. Podziemne korytarze, dokładnie do dziś jeszcze niezbadane, pochłonęły kilkanaście tysięcy ofiar, pochowanych na cmentarzach Walimia, Kolc i Głuszycy. Obecnie cmentarz w Walimiu jest miejscem pamięci narodowej. Wydzielona tam została Kwatera Ofiar Terroru Hitlerowskiego. W 1995 r. udostępniono do zwiedzania Sztolnie Walimskie.
Osobną historię tworzą Zakłady Przemysłu Lniarskiego, które jeszcze pod koniec lat siedemdziesiątych należały do największych w branży. Produkowano tu do 12,5 mln. metrów bieżących tkanin, głównie obrusów, ścierek i ręczników, które eksportowano do Australii, Nowej Zelandii, Hongkongu, Japonii, USA i większości krajów europejskich. Od połowy lat 80-tych zaznaczył się głęboki kryzys związany z utratą rynków zbytu na wschodzie, trudności z surowcami i wzrostem kosztów produkcji. Doprowadziło to w 1992 r. do postawienia zakładu w stan likwidacji.
Dziś Walim, w którym nie brakuje turystycznych atrakcji i jest świetną bazą wypadową w Góry Sowie, zaprasza turystów do aktywnego wypoczynku. To tu krzyżują się szlaki turystyczne Sudetów – piesze, rowerowe i narciarskie. W miejscowości zachowały się stare domy, w tym kilka szachulcowych, przypominających o tradycjach tkactwa chałupniczego na tych terenach oraz zabytkowe kamieniczki i kościoły: św. Barbary z 1548 roku, przebudowany na początku XIX wieku oraz kościół św. Jadwigi, pierwotnie ewangelicki, wybudowany w połowie XVIII wieku.
Otaczające Gminę Walim piękne krajobrazy, najstarsze w Polsce formacje skalne, lasy z bogatą flora i fauną, górski klimat i pełne tajemniczych historii zabytki sprawiają, że panują tu idealne warunki do uprawiania całorocznej turystyki i aktywnego wypoczynku.
Zapraszamy do Krainy Sowiogórskich Tajemnic!